info@bariatricglobe.com www.bariatricglobe.com
+90 533 122 34 34 +90 533 122 34 34

Sıkça Sorulan Sorular

 • Ameliyattan Sonra Ne kadar Süre İşimden Uzak Kalacağım?

  Ameliyattan sonra çoğu hasta bir veya en fazla iki hafta içinde işe dönebilmektedir. Ameliyattan sonra bir süreliğine enerjinizin azaldığını hissedebilirsiniz ve işe döndüğünüz ilk hafta yarım gün veya iki günde bir işe gidip çalışmanız gerekebilir.

 • Ameliyattan sonra ne zaman hamile kalabilirim? Bebek sağlıklı olacak mı?

  Çoğu kadın ameliyattan sonra, orta denilebilecek düzeyde kilo kaybıyla bile, çok daha fazla doğurgandırlar. Kilolu hastalarda doğum kontrol hapları çok etkili OLMAZLAR. Kilonuzun değiştiği dönemde de doğum kontrol hapları çok güvenilir değildir. Bu nedenle, BÜTÜN cinsel ilişkilerde bir rahim içi araç veya prezervatif kullanılması önerilmektedir. Adet dönemleri çok düzensiz olabilir ve hiç beklemediğiniz bir anda hamile kalabilirsiniz!

 • Estetik ameliyat geçirmem gerekli olacak mı?

  Çoğu hastada gevşeme veya sarkma görülecektir ama bu durum beklenen bir durumdur. Ameliyattan sonra 6 ila 18 ay arasında pek çok değişiklik yaşayacaksınız. Kişisel görüntünüz ne kadar kilo verdiğiniz, kalıtım, egzersiz yapıp yapmamanız veya sigara içip içmediğiniz de dahil birçok şeye bağlıdır. Genel olarak sarkan cilt giysilerle saklanabilir. Birçok hasta, görünümleri açısından internette de bulunabilen sıkılaştırıcı giysiler giymektedirler.
  Bazı hastalar sarkan fazla cilt için estetik operasyonu tercih edeceklerdir. Cerrahlar genellikle en az 18 ay beklemeyi tavsiye etmektedirler, ama bu süreden önce de durumunuz değerlendirilebilir.

 • Kimlere ameliyat önerilir?

  Uluslararası kriterlere göre vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olan herkese obezite cerrahisi önerilebilir. Eşlik eden ciddi bir rahatsızlığı (diyabet, hipertansiyon, kalp damar hastalığı eklem hastalıkları vb.) olan hastalarda bu sınır 35’tir.

 • Kimlere ameliyat önerilmez?

  Morbid obezite cerrahileri madde bağımlılığı (alkol, uyuşturucu vb.) olan kişilerde uygulanmaz. Ağır psikiyatrik hastalıklarda, özellikle yeme bozuklukları olan türlerinde (binge eating disorder vb) bariatrik cerrahi önerilmez. Zeka geriliği olan ya da durumunu algılama yeteneğinden yoksun kişilere de bu tür cerrahiler yapılmamalıdır.

 • Hangi yöntem en etkilidir?

  Her hastaya uygulanması gereken yöntem bir diğerinden farklıdır. Bazen birden fazla yöntem birleştirilebilir.

 • Ameliyat sonrası ne zaman duş alabilirim ?

  Ameliyattan sonrası kanama kontrolünü yapabilmek için vücuda yerleştirilen dren çekildikten minimum bir saat sonra duş alabilirsiniz. Duşa girmeden önce dikişlerinizin üzerine su geçirmez bant yapıştırılır. Duş aldığınız su çok sıcak olmamalıdır. Ilık su ile duş almanızı gerekmektedir. Hastaneden çıktığınız dönemde ise evinizde yapacağınız ilk banyo için yine dikişlerinizin üzerine su geçirmez bant yapıştırmalısınız. Bir sonraki duşunuzda dikişlerinizin üzerini kapatmanıza gerek yoktur.

 • Kilo verimi sonrası cildimde çok sarkma olacak mı?

  Hastanın yaşı, kilo verimi hızı ve ameliyat sonrası düzenli spor yapılması obezite cerrahisi sonrası ciltte sarkmaların olup olmayacağına etki eden faktörlerdir. Ameliyat sonrası düzenli spor yapılması kilo verimi sürecinde ciltte olası sarkmaları önleyen en önemli unsurdur. Biz hastalarımıza haftanın 4-5 günü minimum 45 dk olmak üzere salon sporları ve yüzme önermekteyiz. (bkz. Ameliyat sonrası spor) Bizim tecrübelerimizde;45 yaş altı olan ve kilo verimi sürecinde düzenli spor yapan hastalarımızda estetik cerrahi müdehalesi gereken cilt sarkmaları çok az sıklıkla görülmektedir.