info@bariatricglobe.com www.bariatricglobe.com
+90 533 122 34 34 +90 533 122 34 34

Obezite Cerrahisi Kimler İçin Uygundur

Obezite Cerrahisi Kimler İçin Uygundur

Öncelikli olarak obezitenin tedavisi diyet ve egzersizdir. Kişiye özgü diyet programları ve egzersizle kilo vermek en sağlıklı yoldur. Fakat maalesef kilo vermek özellikle obez hastalar için çok zordur ve verilen kiloların muhafazasını sağlamak kolay olmamaktadır.

Yapılan çalışmalar gösteriyor ki her 100 obezite hastasından sadece 4 tanesi 1 sene içerisinde kilo verip, verdiği kiloları muhafaza edebilmiştir. Yine bu gruptaki hastaların %95 i değişik yöntemlerle kilo verseler de 2 yıl içerisinde verdikleri kiloyu fazlasıyla geri almışlardır. Bugün için şişmanlıkta yan etkileri olmayan kalıcı bir ilaç yada alternatif tedavi yöntemi yoktur.

18-60 yaş arasında ki vücut kitle indeksi(VKİ) 35 ve üzerinde olan obez hastalar ve 30 un üzerinde olup eşlik eden hastalık (şişmanlığa bağlı şeker hastalığı, hipertansiyon, uyku-apnesi, kalp hastalığı, polikistikover vb sistemik hastalıklar)  geçirmiş olan hastalarda cerrahi tedavi kalıcı tek çözümdür. Değişik diyet ve ilaç tedavileri ile hastanın 5 yıldan fazla yaşamış olması cerrahi için aranan diğer bir şarttır.

Şeker hastalığı, kalp ve damar rahatsızlıkları, solunum sistemi rahatsızlıkları, metabolik bozukluklar, ciddi eklem rahatsızlıkları, şişmanlıkla ilgili fizyolojik ve psikolojik problemler gibi rahatsızlıkları bulunanlarda kilo verme ile bu rahatsızlıklarda ciddi iyileşmeler olacaktır. Bu ve buna benzer fazla kiloların sebep olduğu rahatsızlıklarda cerrahi tedavi sonrasında büyük oranda iyileşmeler görülmüş, bazı hastalıklar ve sebeplerinin tamamen son bulunduğu gözlemlenmiştir.